CY7C09579V-100BBC
Cypress Semiconductor
CY7C09579V-100BBC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CY7C09579V-100BBC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CY7C09579V-100BBC
Manufacturer Cypress Semiconductor
Description SRAM Chip Sync Dual 3.3V 1.125M-Bit 32K x 36 12.5ns/5ns 172-Pin FBGA
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 401 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:-
Voltage - Supply:3 V ~ 3.6 V
Technology:SRAM - Dual Port, Synchronous
Supplier Device Package:172-FBGA (15x15)
Series:-
Packaging:Tray
Package / Case:172-LFBGA
Other Names:CY7C09579V100BBC
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Memory Type:Volatile
Memory Size:1.152Mb (32K x 36)
Memory Interface:Parallel
Memory Format:SRAM
Detailed Description:SRAM - Dual Port, Synchronous Memory IC 1.152Mb (32K x 36) Parallel 100MHz 5ns 172-FBGA (15x15)
Clock Frequency:100MHz