CGS752U075V5L
Cornell Dubilier Electronics
CGS752U075V5L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CGS752U075V5L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CGS752U075V5L
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 7500UF 75V SCREW
(In US Dollars)
42 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:75V
Tolerance:-10%, +75%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:2.000" Dia (50.80mm)
Series:CGS
Ripple Current @ Low Frequency:12.3A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:15.99A @ 10kHz
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):5.625" (142.88mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):17 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:7500µF 75V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 17 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:7500µF