CGS784U010X5C
Cornell Dubilier Electronics
CGS784U010X5C
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CGS784U010X5C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CGS784U010X5C
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 780000UF 10V SCREW
(In US Dollars)
20 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Tolerance:-10%, +75%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Series:CGS
Ripple Current @ Low Frequency:23.4A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:30.42A @ 10kHz
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):5.125" (130.18mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):5 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:780000µF 10V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:780000µF