CGS782T200W4C
Cornell Dubilier Electronics
CGS782T200W4C
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CGS782T200W4C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CGS782T200W4C
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 7800UF 200V SCREW
(In US Dollars)
30 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:200V
Tolerance:-10%, +50%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:2.500" Dia (63.50mm)
Series:CGS
Ripple Current @ Low Frequency:12.1A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:18.15A @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):4.125" (104.78mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):17 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:7800µF 200V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 17 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:7800µF