CGS750T450R2C
Cornell Dubilier Electronics
CGS750T450R2C
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CGS750T450R2C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CGS750T450R2C
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 75UF 450V SCREW
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 7 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:-10%, +50%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.375" Dia (34.93mm)
Series:CGS
Ripple Current @ Low Frequency:900mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.35A @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Other Names:338-3556
CGS750T450R2C-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):2.125" (53.98mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):835 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:75µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 835 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:75µF