CGS752U040R4C
Cornell Dubilier Electronics
CGS752U040R4C
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CGS752U040R4C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CGS752U040R4C
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 7500UF 40V SCREW
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:40V
Tolerance:-10%, +75%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.375" Dia (34.93mm)
Series:CGS
Ripple Current @ Low Frequency:8.1A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:10.53A @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):4.125" (104.78mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):19 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:7500µF 40V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 19 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:7500µF