CGS783U040X6L
Cornell Dubilier Electronics
CGS783U040X6L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CGS783U040X6L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CGS783U040X6L
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 78000UF 40V SCREW
(In US Dollars)
20 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:40V
Tolerance:-10%, +75%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Series:CGS
Ripple Current @ Low Frequency:22.7A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:29.51A @ 10kHz
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):6.625" (168.28mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):9 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:78000µF 40V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:78000µF