C1210C155M4RACTU
KEMET
C1210C155M4RACTU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C1210C155M4RACTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C1210C155M4RACTU
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 1.5UF 16V X7R 1210
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Rated:16V
Tolerance:1.5µF
Thickness (Max):X7R
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Series:C
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Ripple Current - Low Frequency:General Purpose
Ratings:-
Polarization:1210 (3225 Metric)
Other Names:C1210C155M4RAC
C1210C155M4RAC7800
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:21 Weeks
Manufacturer Part Number:C1210C155M4RACTU
Lead Style:0.067" (1.70mm)
Failure Rate:-
Expanded Description:1.5µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance):±20%