C1210C156Z8VACTU
KEMET
C1210C156Z8VACTU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C1210C156Z8VACTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C1210C156Z8VACTU
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 15UF 10V Y5V 1210
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Tolerance:-20%, +80%
Thickness (Max):0.067" (1.70mm)
Temperature Coefficient:Y5V (F)
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Series:C
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Other Names:399-1300-2
C1210C156Z8VAC
C1210C156Z8VAC7800
C1210C156Z8VACTU7800
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:53 Weeks
Lead Style:-
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:15µF -20%, +80% 10V Ceramic Capacitor Y5V (F) 1210 (3225 Metric)
Capacitance:15µF