APHB1608LCGKSURKC
Kingbright
APHB1608LCGKSURKC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APHB1608LCGKSURKC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. APHB1608LCGKSURKC
Manufacturer Kingbright
Description LED GREEN/RED CLEAR 4SMD
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Wavelength - Peak:574nm Green, 645nm Red
Wavelength - Dominant:570nm Green, 630nm Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.9V Green, 1.8V Red
Viewing Angle:130°
Supplier Device Package:4-SMD
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Series:HELI Colour
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Millicandela Rating:3mcd Green, 8mcd Red
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lens Transparency:Clear
Lens Style/Size:Rectangle with Flat Top, 1.60mm x 0.80mm
Lens Color:Colorless
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height (Max):0.65mm
Features:-
Detailed Description:Green, Red 570nm Green, 630nm Red LED Indication - Discrete 1.9V Green, 1.8V Red 0603 (1608 Metric)
Current - Test:2mA Green, 2mA Red