APHB1608CGKSURKC
Kingbright
APHB1608CGKSURKC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APHB1608CGKSURKC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. APHB1608CGKSURKC
Manufacturer Kingbright
Description Green/Red 0603 130 Clear 50/250 mcd 2.1/1.95 V Surface Mount Flat Top LED
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 37688 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Wavelength - Peak:574nm Green, 645nm Red
Wavelength - Dominant:570nm Green, 630nm Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V Green, 1.95V Red
Viewing Angle:130°
Supplier Device Package:4-SMD
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Other Names:754-2165-2
APHB1608CGKSURKC-ND
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Millicandela Rating:50mcd Green, 90mcd Red
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lens Transparency:Clear
Lens Style/Size:Rectangle with Flat Top, 1.60mm x 0.80mm
Lens Color:Colorless
Height (Max):0.65mm
Features:-
Detailed Description:Green, Red 570nm Green, 630nm Red LED Indication - Discrete 2.1V Green, 1.95V Red 0603 (1608 Metric)
Current - Test:20mA Green, 20mA Red