APHB1608LZGKSURKC
Kingbright
APHB1608LZGKSURKC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APHB1608LZGKSURKC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. APHB1608LZGKSURKC
Manufacturer Kingbright
Description LED GREEN/RED CLEAR 4SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 571 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Wavelength - Peak:515nm Green, 645nm Red
Wavelength - Dominant:525nm Green, 630nm Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.7V Green, 1.8V Red
Viewing Angle:130°
Supplier Device Package:4-SMD
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Series:HELI Colour
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Other Names:754-1955-1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Millicandela Rating:40mcd Green, 8mcd Red
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lens Transparency:Clear
Lens Style/Size:Rectangle with Flat Top, 1.60mm x 0.80mm
Lens Color:Colorless
Height (Max):0.65mm
Features:-
Detailed Description:Green, Red 525nm Green, 630nm Red LED Indication - Discrete 2.7V Green, 1.8V Red 0603 (1608 Metric)
Current - Test:2mA Green, 2mA Red