APHB1608LQBDSURKC
Kingbright
APHB1608LQBDSURKC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APHB1608LQBDSURKC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. APHB1608LQBDSURKC
Manufacturer Kingbright
Description LED BLUE/RED CLEAR 4SMD
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Wavelength - Peak:460nm Blue, 645nm Red
Wavelength - Dominant:465nm Blue, 630nm Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.7V Blue, 1.8V Red
Viewing Angle:130°
Supplier Device Package:4-SMD
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Series:HELI Colour
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Millicandela Rating:12mcd Blue, 8mcd Red
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lens Transparency:Clear
Lens Style/Size:Rectangle with Flat Top, 1.60mm x 0.80mm
Lens Color:Colorless
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height (Max):0.65mm
Features:-
Detailed Description:Blue, Red 465nm Blue, 630nm Red LED Indication - Discrete 2.7V Blue, 1.8V Red 0603 (1608 Metric)
Current - Test:2mA Blue, 2mA Red