APHB1608CGKSEKC
Kingbright
APHB1608CGKSEKC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APHB1608CGKSEKC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. APHB1608CGKSEKC
Manufacturer Kingbright
Description LED GREEN/ORANGE CLEAR 4SMD
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Wavelength - Peak:574nm Green, 610nm Orange
Wavelength - Dominant:570nm Green, 601nm Orange
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V Green, 2.1V Orange
Viewing Angle:130°
Supplier Device Package:4-SMD
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Series:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Other Names:754-2114-1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Millicandela Rating:50mcd Green, 250mcd Orange
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lens Transparency:Clear
Lens Style/Size:Rectangle with Flat Top, 1.60mm x 0.80mm
Lens Color:Colorless
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height (Max):0.65mm
Features:-
Detailed Description:Green, Orange 570nm Green, 601nm Orange LED Indication - Discrete 2.1V Green, 2.1V Orange 0603 (1608 Metric)
Current - Test:20mA Green, 20mA Orange