83CNQ080ASM
Electro-Films (EFI) / Vishay
83CNQ080ASM
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 83CNQ080ASM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 83CNQ080ASM
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V D618SM
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1V @ 80A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):80V
Supplier Device Package:D-61-8-SM
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:D-61-8-SM
Other Names:*83CNQ080ASM
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 80V 80A Through Hole D-61-8-SM
Current - Reverse Leakage @ Vr:1.5mA @ 80V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):80A