83CNQ100
Vishay Precision Group
83CNQ100
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 83CNQ100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 83CNQ100
Manufacturer Vishay
Description Diode Schottky 100V 80A 3-Pin(3+Tab) Case D-61-8
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 1788 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1V @ 40A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100V
Supplier Device Package:PRM2
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:PRM2
Other Names:1655-1732
83CNQ100SMC
83CNQ100SMC-ND
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 40A Chassis Mount PRM2
Current - Reverse Leakage @ Vr:1.5mA @ 100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):40A