83CNQ080A
Electro-Films (EFI) / Vishay
83CNQ080A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 83CNQ080A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 83CNQ080A
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V D618
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1V @ 80A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):80V
Supplier Device Package:D-61-8
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:D-61-8
Other Names:*83CNQ080A
VS-83CNQ080A
VS-83CNQ080A-ND
VS83CNQ080A
VS83CNQ080A-ND
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 80V 40A Chassis Mount D-61-8
Current - Reverse Leakage @ Vr:1.5mA @ 80V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):40A