83CNQ080ASL
Vishay Precision Group
83CNQ080ASL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 83CNQ080ASL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 83CNQ080ASL
Manufacturer Vishay Semiconductor
Description Diode Array Schottky 80V D618SL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 14766 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1V @ 80A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):80V
Supplier Device Package:D-61-8-SL
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:D-61-8-SL
Other Names:*83CNQ080ASL
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 80V 80A Surface Mount D-61-8-SL
Current - Reverse Leakage @ Vr:1.5mA @ 80V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):80A