83CNQ100ASL
International Rectifier (Infineon Technologies)
83CNQ100ASL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 83CNQ100ASL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 83CNQ100ASL
Manufacturer International Rectifier
Description Diode Schottky 100V 80A 3-Pin (2+Tab) D-61-8-SL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 4355 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1V @ 80A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100V
Supplier Device Package:D-61-8-SL
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:D-61-8-SL
Other Names:*83CNQ100ASL
VS-83CNQ100ASL
VS-83CNQ100ASL-ND
VS83CNQ100ASL
VS83CNQ100ASL-ND
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 40A Surface Mount D-61-8-SL
Current - Reverse Leakage @ Vr:1.5mA @ 100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):40A