82CNQ030ASM
International Rectifier (Infineon Technologies)
82CNQ030ASM
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 82CNQ030ASM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 82CNQ030ASM
Manufacturer International Rectifier
Description Diode Schottky 30V 40A D618SM
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 4265 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:550mV @ 80A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30V
Supplier Device Package:D-61-8-SM
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:D-61-8-SM
Other Names:*82CNQ030ASM
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 30V 40A Through Hole D-61-8-SM
Current - Reverse Leakage @ Vr:5mA @ 30V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):40A