82CNQ030
SMC
82CNQ030
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 82CNQ030 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 82CNQ030
Manufacturer SMC
Description DIODE SCHOTTKY 30V 40A PRM2
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 265 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:550mV @ 40A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30V
Supplier Device Package:PRM2
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:PRM2
Other Names:1655-1731
82CNQ030SMC
82CNQ030SMC-ND
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 30V 40A Chassis Mount PRM2
Current - Reverse Leakage @ Vr:5mA @ 30V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):40A