82CNQ030SM
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
82CNQ030SM
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 82CNQ030SM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 82CNQ030SM
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description DIODE SCHOTTKY 30V 40A PRM2-SM
(In US Dollars)
1056 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:550mV @ 40A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30V
Supplier Device Package:PRM2-SM
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:PRM2-SM
Other Names:82CNQ030SMSMC
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 30V 40A Through Hole PRM2-SM
Current - Reverse Leakage @ Vr:5mA @ 30V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):40A