82CV-100A-R
Agastat Relays / TE Connectivity
82CV-100A-R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 82CV-100A-R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 82CV-100A-R
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description SNSR PRES
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 13 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs
25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:10 V ~ 14 V
Termination Style:Connector
Supplier Device Package:-
Series:-
Pressure Type:Absolute
Port Style:No Port
Port Size:-
Package / Case:Cylinder
Output Type:Wheatstone Bridge
Output:0 mV ~ 100 mV (10V)
Other Names:223-1450-5
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Operating Pressure:100 PSI (689.48 kPa)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum Pressure:300 PSI (2068.43 kPa)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Features:Temperature Compensated
Detailed Description:Pressure Sensor 100 PSI (689.48 kPa) Absolute 0 mV ~ 100 mV (10V) Cylinder
Accuracy:±0.1%