40D506F050DF5A
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 40D506F050DF5A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 40D506F050DF5A
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP ALUM 50UF 50V AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
350 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:-10%, +50%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.374" Dia x 1.260" L (9.50mm x 32.00mm)
Series:40D
Ripple Current @ Low Frequency:344mA @ 120Hz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Can
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lifetime @ Temp.:500 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
ESR (Equivalent Series Resistance):3.8 Ohm
Detailed Description:50µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 3.8 Ohm 500 Hrs @ 85°C
Capacitance:50µF