40D107G035DC2A
Buy 40D107G035DC2A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 40D107G035DC2A
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP ALUM 100UF 35V AXIAL
(In US Dollars)
460 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:35V
Tolerance:-10%, +50%
Series:40D
Ripple Current @ Low Frequency:329mA @ 120Hz
Package / Case:-
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C
Mounting Type:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:49 Weeks
Lifetime @ Temp.:500 Hrs @ 85°C
Height - Seated (Max):-
ESR (Equivalent Series Resistance):1.96 Ohm
Detailed Description:100µF 35V Aluminum Electrolytic Capacitors 1.96 Ohm 500 Hrs @ 85°C
Capacitance:100µF