UPW0J270MDD
Nichicon
UPW0J270MDD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UPW0J270MDD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UPW0J270MDD
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 27UF 20% 6.3V RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:27µF
Surface Mount Land Size:0.059" (1.50mm)
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Series:UPW
RoHS Status:Bulk
Ripple Current - Low Frequency:General Purpose
Ripple Current:Polar
Polarization:Radial, Can
Pitch - Connector:6.3V
Package / Case:-
Other Names:493-1688
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Number of Capacitors:19.5mA @ 120Hz
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Manufacturer Part Number:UPW0J270MDD
Lifetime @ Temp.:-
Impedance:2 Ohm
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)
Expanded Description:27µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance):±20%
Applications:2000 Hrs @ 105°C