40D305F150CC2
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 40D305F150CC2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 40D305F150CC2
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP ALUM 3UF 150V AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
335 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:150V
Tolerance:-10%, +50%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:-
Series:40D
Ripple Current @ Low Frequency:70mA @ 120Hz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:-
Package / Case:-
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C
Mounting Type:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lifetime @ Temp.:500 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
ESR (Equivalent Series Resistance):63.33 Ohm
Detailed Description:3µF 150V Aluminum Electrolytic Capacitors 63.33 Ohm 500 Hrs @ 85°C
Capacitance:3µF