VEH40US24
XP Power
VEH40US24
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VEH40US24 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VEH40US24
Manufacturer XP Power
Description AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 40W
(In US Dollars)
50 pcs
Data sheet
Weight:0.62 lb (281.23g)
Voltage - Output:24V
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Size / Dimension:4.21" L x 1.85" W x 1.19" H (107.0mm x 47.0mm x 30.1mm)
Series:VEH40 (40W)
Region Utilized:International
Power (Watts):40W
Polarization:Positive Center
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Other Names:1470-2320
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
No Load Power Consumption:300mW (Max)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Type:Cord (Sold Separately)
Input Connector:IEC 320-C14
Form:Desktop (Class I)
Efficiency:Level V
Detailed Description:24V 40W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Current - Output (Max):1.67A
Cord Length:48" (1.22m)