V250LC4PX2855
Buy V250LC4PX2855 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V250LC4PX2855
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description VARISTOR 390V 1.2KA DISC 7MM
(In US Dollars)
9000 pcs
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):390V
Varistor Voltage (Min):351V
Varistor Voltage (Max):429V
Series:LC
Packaging:Bulk
Package / Case:Disc 7mm
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts:330V
Maximum AC Volts:250V
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Energy:21J
Detailed Description:390V 1.2kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Current - Surge:1.2kA
Capacitance @ Frequency:90pF @ 1MHz