V250LC40APX10
Buy V250LC40APX10 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V250LC40APX10
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description VARISTOR 390V 6.5KA DISC 20MM
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):390V
Varistor Voltage (Min):351V
Varistor Voltage (Max):429V
Series:LC
Packaging:Bulk
Package / Case:Disc 20mm
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts:330V
Maximum AC Volts:250V
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Energy:130J
Detailed Description:390V 6.5kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Current - Surge:6.5kA
Capacitance @ Frequency:1000pF @ 1MHz