V250LC20CPX2855
Hamlin / Littelfuse
V250LC20CPX2855
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V250LC20CPX2855 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V250LC20CPX2855
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description VARISTOR 390V 6.5KA DISC 14MM
(In US Dollars)
3750 pcs
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):390V
Varistor Voltage (Min):351V
Varistor Voltage (Max):429V
Series:C-III
Packaging:Bulk
Package / Case:Disc 14mm
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts:250V
Manufacturer Standard Lead Time:25 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Energy:135J
Detailed Description:390V 6.5kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Current - Surge:6.5kA
Capacitance @ Frequency:80pF @ 1MHz