V250LC40CPX10
Hamlin / Littelfuse
V250LC40CPX10
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V250LC40CPX10 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V250LC40CPX10
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description VARISTOR 390V 10KA DISC 20MM
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):390V
Varistor Voltage (Min):351V
Varistor Voltage (Max):429V
Series:C-III
Packaging:Bulk
Package / Case:Disc 20mm
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts:250V
Manufacturer Standard Lead Time:25 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Energy:300J
Detailed Description:390V 10kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Current - Surge:10kA
Capacitance @ Frequency:120pF @ 1MHz