TZMC68-GS08
Vishay Precision Group
TZMC68-GS08
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TZMC68-GS08 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TZMC68-GS08
Manufacturer Vishay
Description Zener Diode Single 68V 5% 200Ohm 500mW Automotive 2-Pin Mini-MELF SOD-80 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 100836 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):68V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5V @ 200mA
Tolerance:±5%
Supplier Device Package:SOD-80 MiniMELF
Series:Automotive, AEC-Q101
Power - Max:500mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Other Names:TZMC68-GS08-ND
TZMC68-GS08GITR
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Impedance (Max) (Zzt):200 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 68V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF
Current - Reverse Leakage @ Vr:100nA @ 51V