TZMC6V2-GS18
Electro-Films (EFI) / Vishay
TZMC6V2-GS18
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TZMC6V2-GS18 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TZMC6V2-GS18
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD80
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs250 pcs
500 pcs1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):6.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5V @ 200mA
Tolerance:±5%
Supplier Device Package:SOD-80 MiniMELF
Series:Automotive, AEC-Q101
Power - Max:500mW
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Other Names:TZMC6V2-GS18GICT
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Impedance (Max) (Zzt):10 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 6.2V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF
Current - Reverse Leakage @ Vr:100nA @ 2V