TZMC5V6-M-08
Electro-Films (EFI) / Vishay
TZMC5V6-M-08
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TZMC5V6-M-08 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TZMC5V6-M-08
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD80
(In US Dollars)
12500 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):5.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5V @ 200mA
Tolerance:±5%
Supplier Device Package:SOD-80 MiniMELF
Series:Automotive, AEC-Q101
Power - Max:500mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Impedance (Max) (Zzt):40 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 5.6V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF
Current - Reverse Leakage @ Vr:100nA @ 1V