TP5KP13A
Hamlin / Littelfuse
TP5KP13A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TP5KP13A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TP5KP13A
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description TVS DIODE 13V 21.5V P600
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 773 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:21.5V
Voltage - Breakdown (Min):14.4V
Unidirectional Channels:1
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:P600, Axial
Other Names:F7649CT
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):237.2A