T520D108M2R5ATE015
KEMET
T520D108M2R5ATE015
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy T520D108M2R5ATE015 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. T520D108M2R5ATE015
Manufacturer KEMET
Description CAP TANT POLY 1000UF 2.5V 2917
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:2.5V
Type:Molded
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Other Names:399-10337-2
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:26 Weeks
Manufacturer Size Code:D
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.122" (3.10mm)
Features:General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance):15 mOhm @ 100kHz
Detailed Description:1000µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 2.5V 2917 (7343 Metric) 15 mOhm @ 100kHz
Capacitance:1000µF