T520D107M010ASE055
KEMET
T520D107M010ASE055
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy T520D107M010ASE055 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. T520D107M010ASE055
Manufacturer KEMET
Description CAP TANT POLY 100UF 10V 2917
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Type:Molded
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:KO-CAP® T520
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Other Names:399-1768-2
T520D107M010AS4350
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Size Code:D
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.122" (3.10mm)
Features:General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance):55 mOhm @ 100kHz
Detailed Description:100µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 10V 2917 (7343 Metric) 55 mOhm @ 100kHz
Capacitance:100µF