SRR6038-6R2Y
Bourns, Inc.
SRR6038-6R2Y
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SRR6038-6R2Y with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SRR6038-6R2Y
Manufacturer Bourns
Description Ind Power Shielded Wirewound 6.2uH 30% 100KHz 9Q-Factor Ferrite 2.5A T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 41604 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±30%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Shielding:Shielded
Series:SRR6038
Ratings:-
Q @ Freq:9 @ 7.96MHz
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:Nonstandard
Other Names:SRR6038-6R2YDKR
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:6.2µH
Height - Seated (Max):0.157" (4.00mm)
Frequency - Self Resonant:42.3MHz
Detailed Description:6.2µH Shielded Wirewound Inductor 2.5A 27 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):27 mOhm Max
Current Rating:2.5A
Current - Saturation:2.6A