SRR6038-5R0Y
Bourns, Inc.
SRR6038-5R0Y
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SRR6038-5R0Y with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SRR6038-5R0Y
Manufacturer Bourns, Inc.
Description FIXED IND 5UH 2.9A 24 MOHM SMD
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±30%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Shielding:Shielded
Series:SRR6038
Ratings:-
Q @ Freq:8.9 @ 7.96MHz
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:SRR6038-5R0YTR
SRR60385R0Y
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:5µH
Height - Seated (Max):0.157" (4.00mm)
Frequency - Self Resonant:42.6MHz
Detailed Description:5µH Shielded Wirewound Inductor 2.9A 24 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):24 mOhm Max
Current Rating:2.9A
Current - Saturation:2.95A