SRR6038-390Y
Bourns, Inc.
SRR6038-390Y
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SRR6038-390Y with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SRR6038-390Y
Manufacturer Bourns, Inc.
Description FIXED IND 39UH 1A 138 MOHM SMD
(In US Dollars)
1000 pcs3000 pcs5000 pcs10000 pcs25000 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±30%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Shielding:Shielded
Series:SRR6038
Ratings:-
Q @ Freq:8.3 @ 2.52MHz
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:SRR6038-390Y-ND
SRR6038-390YTR
SRR6038390Y
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:39µH
Height - Seated (Max):0.157" (4.00mm)
Frequency - Self Resonant:11.8MHz
Detailed Description:39µH Shielded Wirewound Inductor 1A 138 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):138 mOhm Max
Current Rating:1A
Current - Saturation:1.1A