SRR6040A-180M
Bourns, Inc.
SRR6040A-180M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SRR6040A-180M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SRR6040A-180M
Manufacturer Bourns, Inc.
Description FIXED IND 18UH 1.5A 75 MOHM SMD
Data sheet
Type:-
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
Shielding:Shielded
Series:SRR6040A
Ratings:AEC-Q200
Q @ Freq:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:SRR6040A-180MTR
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:10kHz
Inductance:18µH
Height - Seated (Max):0.157" (4.00mm)
Frequency - Self Resonant:-
Detailed Description:18µH Shielded Inductor 1.5A 75 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):75 mOhm Max
Current Rating:1.5A
Current - Saturation:1.35A