SRR6040A-390M
Bourns, Inc.
SRR6040A-390M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SRR6040A-390M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SRR6040A-390M
Manufacturer Bourns, Inc.
Description FIXED IND 39UH 1A 135 MOHM SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 182 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
Data sheet
Type:-
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
Shielding:Shielded
Series:SRR6040A
Ratings:AEC-Q200
Q @ Freq:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:Nonstandard
Other Names:SRR6040A-390MDKR
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:10kHz
Inductance:39µH
Height - Seated (Max):0.157" (4.00mm)
Frequency - Self Resonant:-
Detailed Description:39µH Shielded Inductor 1A 135 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):135 mOhm Max
Current Rating:1A
Current - Saturation:940mA