S500-250-R
Bussmann (Eaton)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S500-250-R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. S500-250-R
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description S500 250MA BUSS FUSE
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
5 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:250V
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Series:S500
Response Time:Fast
Packaging:-
Package / Case:5mm x 20mm
Operating Temperature:-
Mounting Type:Holder
Melting I²t:0.28
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Fuse Type:Cartridge, Glass
DC Cold Resistance:4.3 Ohms
Current Rating:250mA
Color:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A