S500-400-R
Bussmann (Eaton)
S500-400-R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S500-400-R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. S500-400-R
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM
Data sheet
Voltage Rating - AC:250V
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Series:S500
Response Time:Fast
Packaging:Bulk
Package / Case:5mm x 20mm
Operating Temperature:-
Mounting Type:Holder
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Melting I²t:0.18
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Cartridge, Glass
DC Cold Resistance:2 Ohms
Current Rating:400mA
Color:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A