RUEF250U
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RUEF250U with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RUEF250U with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RUEF250U |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 30V 2.5A RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.46 | $0.448 | $0.435 | $0.366 | $0.304 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 5000 pcs | ||
| $0.276 | $0.235 | $0.207 | $0.186 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 30V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 10.3s |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.449" L x 0.118" W (11.40mm x 3.00mm) |
| Series: | PolySwitch®, RUEF |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 70 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 20 mOhms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | E17350-000 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.199" (5.05mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.720" (18.30mm) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 2.5A Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 5A |
| Current - Max: | 100A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 2.5A |
| Approvals: | CQC, CSA, TUV, UL |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RUEF250U, use the request quote form to request RUEF250U pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RUEF250U.The price and lead time for RUEF250U depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RUEF250U.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

