RUEF185-2
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RUEF185-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RUEF185-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RUEF185-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 30V 1.85A RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | 6000 pcs | 15000 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.198 | $0.194 | $0.187 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 30V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 8.7s |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.402" Dia x 0.118" T (10.20mm x 3.00mm) |
| Series: | PolySwitch®, RUEF |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 90 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 30 mOhms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | RF2765-000 RUEF185-2HF RUEF185-2HF-ND RUEF185-2HFTR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.199" (5.05mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.618" (15.70mm) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 1.85A Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 3.7A |
| Current - Max: | 100A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 1.85A |
| Approvals: | CQC, CSA, TUV, UL |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RUEF185-2, use the request quote form to request RUEF185-2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RUEF185-2.The price and lead time for RUEF185-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RUEF185-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
