RUEF250-AP
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RUEF250-AP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RUEF250-AP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RUEF250-AP |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 30V 2.5A RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | 4000 pcs | 6000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.207 | $0.204 | $0.20 | $0.192 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 30V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 10.3s |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.449" L x 0.118" W (11.40mm x 3.00mm) |
| Series: | PolySwitch®, RUEF |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 70 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 20 mOhms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | RF2762-000 RUEF250-APHF RUEF250-APHF-ND RUEF250-APHFTB |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.199" (5.05mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.720" (18.30mm) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 2.5A Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 5A |
| Current - Max: | 100A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 2.5A |
| Approvals: | CQC, CSA, TUV, UL |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RUEF250-AP, use the request quote form to request RUEF250-AP pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RUEF250-AP.The price and lead time for RUEF250-AP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RUEF250-AP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

