RUEF300-2
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RUEF300-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RUEF300-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RUEF300-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse |
| Description | PTC Resettable Fuse 3A(hold) 6A(trip) 30V 2W 10.8s 0.02Ohm Radial 11.4 X 3 X 16.5mm T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.323 | $0.291 | $0.263 | $0.257 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 30V |
|---|---|
| Time to Trip: | 10.8s |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.449" L x 0.118" W (11.40mm x 3.00mm) |
| Series: | PolySwitch®, RUEF |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | RUEF300-2HFCT |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.199" (5.05mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.650" (16.50mm) |
| Detailed Description: | PTC Resettable Fuse 30V 3A Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 6A |
| Current - Max: | 100A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 3A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RUEF300-2, use the request quote form to request RUEF300-2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RUEF300-2.The price and lead time for RUEF300-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RUEF300-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

