RUEF300K-2
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RUEF300K-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RUEF300K-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RUEF300K-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 30V 3A RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | 5000 pcs | 12500 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.223 | $0.215 | $0.207 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 30V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 10.8s |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.449" L x 0.118" W (11.40mm x 3.00mm) |
| Series: | PolySwitch®, RUEF |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 80 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 20 mOhms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | RF2648-000 RUEF300K-2HF RUEF300K-2HF-ND RUEF300K-2HFTR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.199" (5.05mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.710" (18.03mm) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 3A Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 6A |
| Current - Max: | 100A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 3A |
| Approvals: | CQC, CSA, TUV, UL |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RUEF300K-2, use the request quote form to request RUEF300K-2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RUEF300K-2.The price and lead time for RUEF300K-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RUEF300K-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

